Co to jest strona błędu 404

Nie da się ukryć ,że pewnie każdy z nas podczas przeglądania strony w internecie natchnął się na stronę błędu 404. Jest to rodzaj błędu ,który mówi nam ,że dana podstrona nie istnieje i zamiast jej docelowej zawartości dostajemy informację o błędzie.

strona błędu 404

Wtedy najczęściej szybko opuszczamy stronę ponieważ nie jesteśmy zadowoleni z uzyskanego dla nas wyniku. Jednak błąd 404 nie jest taki zły na jaki wygląda. Włączmy troszkę pasji twórczej i strategi marketingowej przechodząc do działania.

Jak optymalizować stronę błędu 404?

Bardzo często w swojej pracy nowi klienci pytają się mnie: „Co możemy zrobić z tymi 404”, „Mamy zaindeksowaną dużą liczbę podstron które już nie istnieją i mają wejścia z wyszukiwarki” – no to mówię ,że robimy ich optymalizację tak aby utrzymać ten ruch. Tutaj mamy szerokie pole do popisu bo w sumie najpopularniejsze są trzy opcje:

  • Przekierowujemy wszystko na stronę główną (nie polecam)
  • Zrobić odpowiednie przekierowania 301 lub 302
  • Zrobić coś kreatywnego!

W dalszej części artykułu w skrócie opiszę w jaki sposób możemy to optymalizować aby nie tracić użytkowników.

404 w przypadku stron nie będących sklepem internetowym

Zazwyczaj duża ilość stron błędu 404 występuje w sklepach internetowych z potężną ilością produktów. W zależności od mocy przerobowych, czasowych preferuje w tym przypadku dwie opcje:

  • Jeżeli 404 mamy na podstronach gdzie znajdowały się produkty to polecam albo zrobić przekierowanie 301 (potem może być również 302) na produkt podobny albo na jego kategorię,
  • Zaprojektować podstronę tak aby w jakiś sposób nagradzała użytkownika bądź przykuła jego uwagę,

Zaczynając od tyłu – Poniżej przykład dobrze przemyślanej strony błędu 404. Moim zdaniem Zalando dość fajnie sobie to ogarnęło ale też wiadomo – kwestia gustu.

strona błędu 404

Teraz przykład który moim zdaniem nie powala. Ja bym przez coś takiego osobiście opuścił stronę od razu:

strona błędu 404

Strona błędu 404 w przypadku sklepów internetowych

Prowadząc duży sklep internetowy uważam ,że w tym przypadku musimy sobie obrać jakąś strategię. Jeżeli dodaliśmy nowe produkty, następnie one się zindeksowały a w późniejszym czasie zostały wyrzucone (bo się skończyły czy już tego nie sprzedajemy) to warto przekierować je na produkty podobne bądź kategorię (albo wrzucić do archiwum ale to już temat do kolejnego artykułu). Poniżej mały schemat:

co to jest strona błędu 404

Mam również świadomość ,że mając kilka tysięcy zaindeksowanych stron błędów 404 to przekierowanie każdej z nich może czasowo być niewykonalne. Dlatego warto aby dobrze przemyśleć i zbudować odpowiednio podstronę obsługującą 404. Można w niej ująć następujące elementy (niżej kilka pomysłów):

  • Możliwość pobrania kodu rabatowego na 10 zł,
  • Propozycja produktów w promocji,
  • Umieszczenie banerów reklamowych,
  • Zaproponowanie najlepszych albo ogólnych kategorii,
  • Wstawić wyszukiwarkę i zachęcić do ponownego poszukania produktów,

Podsumowanie

Z wygenerowaniem ruchu jest jak z kondycją – będziemy nad tym bardzo dużo pracować ale zaś możemy szybko to stracić. Nie ma sensu tracić użytkownika przez tak na prawdę dość proste rzeczy do zrobienia więc zadbajmy o każdy element wcześniej przygotowując na to odpowiednią strategię. Temat obsługi błędów 404 w rzeczywistości może być bardziej obszerny natomiast artykuł został również skierowany do osób początkujących jak i bardziej zaawansowanych.