Popularne przysłowie mówi, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę każdy właściciel firmy, której sukces opiera się miedzy innymi na reputacji, jaką firma wypracowuje. Jednakże oczywistym jest, że reputacja i dobry PR to nie jedyny klucz do sukcesu. Jak się okazuje tajemnica tkwi w SEO (Search Engine Optimaliation), czyli w optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych. Aby cieszyć się sukcesem warto skupić się na budowaniu wizerunku marki swojej firmy właśnie w Internecie. Dlaczego? Ponieważ to w wirtualnym świecie potencjalni klienci szukają informacji o usługach i produktach firmy. Tam również dzielą się swoimi opiniami o przedsiębiorstwie. I to właśnie SEO daje Ci możliwość wpływania na to, co zobaczą przyszli klienci. Aby osiągnąć pełny sukces warto zadbać o widoczność w wyszukiwarce tych stron, które stawiają Twoją markę w najlepszym świetle. Reasumując: jeśli zaprzyjaźnisz się z SEO tak jak ze swoim PR-owcem i zaczniesz działać zgodnie z 5 poniższymi krokami, to szybkim tempem dojdziesz do świętowania zwycięstwa!

Krok 1 – dokonaj analizy wyników Twojej firmy

Podstawą, od której należy zacząć jest analiza wyników wyszukiwania w Google. Badanie to powinno objąć nazwę marki wraz z następującymi kombinacjami:

  • nazwa firmy + opinie,
  • nazwa firmy + klienci,
  • nazwa firmy + portfolio,
  • nazwa firmy + praca,
  • nazwa firmy + nazwa produktu.

Krok 2 – wyznacz cele i obierz strategię działania

Działania SEO PR koncentrują się na dwóch bardzo ważnych obszarach:
Pozycjonowaniu już istniejących stron, zawierających pozytywne lub neutralne opinie.
Tworzeniu nowych materiałów i ich dystrybuowaniu.

Pozycjonowanie jest metodą, której celem jest promowanie nowych materiałów. Jednak przed tworzeniem innowacyjnych treści należy ustalić podstawowe cele:

  • Czy promowana będzie marka firmy czy konkretne produkty lub usługi?
  • Czy akcent padnie na pracę z mediami czy z blogerami?
  • Czy skupisz się na pozyskiwaniu ambasadorów marki w postaci blogerów czy osób aktywnych na forach internetowych?

Krok 3 – stwórz wartościowe treści i zacznij je publikować

Dobry content to podstawa w SEO PR.

Nadszedł czas na publikację tekstów. To co w nich ważne, to chwytliwy temat i treść, która trafia w gusta jak największej liczby czytelników. Przygotowany materiał musi zawierać w sobie słowa klucze, które będą wplecione w tekst możliwie często, ale jednocześnie naturalnie. To właśnie pod nimi będzie widoczna Twoja firma. Jakie mają one być? Najlepiej ogólne, ale popularne.

Krok 4 – promuj treść

Oprócz dystrybucji treści należy również zadbać, by nie było kłopotu z ich znalezieniem. Odpowiednio dobrane słowa klucze będą w tym niezwykle pomocne. Jeśli zostaną prawidłowo zoptymalizowane, będą dobrze widoczne w Google. Dodatkowo warto pomyśleć o tymczasowym promowaniu treści SEO PR poprzez reklamę PPC, np. Google AdWords oraz Facebook Ads. Dzięki temu więcej osób będzie miało szansę na dotarcie do artykułu i udostępnienie go dalej.

Krok 5 – bądź czujny – monitoruj

Nie zapominaj, by systematycznie monitorować efekty SEO PR z uwzględnieniem trzech elementów:

1.Monitoring efektów – analizuj jak wyglądają pierwsze strony wyników wyszukiwania istotnych dla Ciebie fraz („brandowych” i kontekstowych). Dzięki temu poznasz efekty Twoich działań SEO PR.
2. Monitoring marki – śledząc na bieżąco pojawiające się w Internecie opinie i wzmianki o Twojej marce masz możliwość szybkiej reakcji.
3. Dobór tematów – wykorzystuj narzędzie, które podpowie Ci, jakie tematy są popularne wśród Twoich odbiorców.

Dlaczego warto inwestować w SEO PR?

Kampania SEO PR jest poważną inwestycją – bardziej czasochłonną i długofalową niż zwykłe pozycjonowanie. Dlaczego? Ponieważ znacząco wychodzi ona poza podstawowy obszar, jakim jest promowanie jedynie strony internetowej firmy. Jednocześnie to kampania w pełni bezpieczna. Największą korzyścią jest jednak fakt, że kampania SEO PR dociera do takich serwisów, gdzie ani klient, ani sama agencja PR nie mają administracyjnego dostępu!