Internet daje nam duże możliwość w zakresie zdobywania linków prowadzących do naszej strony. Prowadząc działania pozycjonowania należy nieustannie pozyskiwać nowe linki w celu uzyskania lepszego rankingowania w wynikach wyszukiwania oraz pozyskania dodatkowego ruchu. Google udostępnia nam zaawansowane operatory wyszukiwania dzięki czemu możemy znaleźć kolejne miejsca do pozostawienia linków. Więcej o tych operatorach możemy przeczytać na https://www.google.pl/intl/pl/help/operators.html.

Jak pozyskiwać linki wykorzystując zaawansowane zapytania?

Wbrew pozorom nie jest to takie straszne jak się wydaje natomiast musimy poświęcić na to troszkę czasu. Proponuję do współpracy wykorzystać Exela. Na samym początku zastanówmy się czy wolimy szukać miejsc związanymi ściśle z interesującymi nas słowami kluczowymi czy bardziej to kategoryzując (np. aranżacje wnętrz). Załóżmy ,że szukamy miejsc pod linki według następujących założeń:

  • Interesują nas tematy związane z kawą
  • Chcemy aby to były artykuły z możliwością komentowania
  • Domeny mają być .pl

Przystępując do działania odpalamy Google i wpisujemy poniższe zapytanie:

site:.pl kawa AND artykuł AND "Dodaj komentarz"

W efekcie uzyskuję takie wyniki:

zaawansowane operatory Google

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak przeklikać pozyskane wyniki czy zostawić komentarz z linkiem. Możemy jeszcze nasze zapytanie bardziej zmodyfikować ponieważ przy takiej ogólnej składni narażamy się na miejsce gdzie linka nie zostawimy a tylko stracimy czas. Naszą wcześniejszą specyfikację modyfikujemy o kolejny punkt:

  • Interesują nas tematy związane z kawą
  • Chcemy aby to były artykuły z możliwością komentowania
  • Domeny mają być .pl
  • Wykorzystamy moduł facebooka do komentarzy

Nasze zapytanie modyfikujemy w następujący sposób:

site:.pl kawa AND artykuł AND "Wtyczka komentarzy na Facebooku"

Otrzymujemy następujące wyniki:

zaawansowane operatory Google

Teraz możemy przebrać wyniki i zostawić komentarz z linkiem. To czy taki link building rankuje czy nie jest kwestią sporną ale moim zdanie ma sens. Jeżeli nam nie podobają się takie linki to zmodyfikujmy zapytanie aby system komentarzy był nieco pod WordPress:

site:.pl kawa AND artykuł AND "Dodaj komentarz" AND "witryna internetowa"

Teraz nasze wyniki wyglądają następująco:

zaawansowane operatory Google

No to exel, spisujemy miejsca, analizujemy i zostawiamy linki. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników bardzo dobrze spisze się Scrapebox.

Operator: Related

Na koniec chcę jeszcze zwrócić uwagę na operator wyszukiwania Related. Oferuje on dość ciekawe rozwiązanie a dokładniej po jego użyciu wyszukiwarka zwraca nam listę podobnych stron. Dla przykładu zapytanie:

related:natemat.pl

zwróci nam listę stron podobnym do natemat.pl

zaawansowane operatory Google

Podsumowując

W artykule użyłem przykładu gdzie opieram się na lokalizacji artykułów z komentarzami ale w rzeczywistości możemy wyszukiwać fora, katalogi, profile czy nawet miejsca pod publikację. Polecam troszkę się pobawić tą metodą.

pozycjonowanie stron katowice