Właściciele stron oraz sklepów internetowych cały czas toczą walkę o pozyskiwanie kolejnych klientów za pomocą swoich witryn. Obszar sieci internetowej jest tak rozległy ,że daje nam ogromne możliwości na pozyskanie tego wartościowego ruchu który będzie generował nam sprzedaż czy zapytania. W tym przypadku warto poszerzyć swoje działania o niestandardowe sposoby tym bardziej ,że dostępne są narzędzia które mogą nam ułatwić pracę i zaoszczędzić czas bo przecież w marketingu „czas to pieniądz” a konkurencja nie śpi.

Co to są wygasłe domeny?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: x lat temu był sobie sklep internetowy zajmujący się sprzedażą dywanów. Jak możemy się domyślić to prowadził działania SEO, pozyskiwał linki. Niestety z jakiegoś powodu sklep zostaje zamknięty a domena nie została opłacona w skutek czego jest ponownie do wykupienia. W wielu przypadkach pomimo tego ,że taka domena jest ponownie dostępna do wykupienia to ma dalej wejścia bo była linkowana z fajnych miejsc które do dnia dzisiejszego posiadają realnych użytkowników. Przejmując taką domenę możemy ją dowolnie wykorzystać ale przed tym warto się zastanowić jak aby nie spalić. Ja osobiście taką domenę używam do:

  • Postawienie zaplecza (nie PBN)
  • Przekierowania 301

Jak to wygląda w praktyce?

Potrzebowałem zaplecza SEO które będzie generować ruch na daną kategorię klienta w sklepie internetowym z branży ogrodniczej. Udało mi się złapać fajną domenę na której postawiłem zaplecze. W kolejnej fazie przechwyciłem 5 wygasłych domen (starałem się jak najbardziej dopasować je tematycznie) gdzie ich parametry kształtowały się następująco:

Jak znaleźć wygasłe domeny i pozyskać z nich dodatkowy ruch?

Każda domena została zaparkowana na innym hostingu. Przechwyconych domen nie linkowałem tylko od razu zrobiłem odpowiednie przekierowanie 301 na stronę zapleczową. I tak naprawdę cała robota na jakiś czas skończona ponieważ zacząłem obserwować jak będzie się kształtować ruch z tych domen. Nie mogłem zapomnieć przecież na zapleczu wpiąć Google Analytics które po kilku dniach pokazał mi generujący się ruch z tych domen.

wygasłe domeny 301

Jak szukać wygasłych domen?

Jak to się często w naszej branży słyszy ,że „ilu specjalistów tyle teorii” to faktycznie sposobów na znalezienie wygasłych domen jest mnóstwo. W tym artykule została przedstawiona dość prosta metoda w której skupimy się na dwóch narzędziach:

  • wygasle.net – możemy sobie kupić dostęp do listy z wygasłymi domenami.
  • semstorm.com – to narzędzie pewnie znane wszystkim.

Na samym początku polecam otworzyć plik exela i notować dane z Semstorm. Ja skupiam się nie tyle co na linkach prowadzących do stron a na trzech elementach:

  • Domena ma siedzieć w indeksie Google,
  • Liczba słów w TOP10,
  • Oraz czy domena rankuje na jakieś słowa kluczowe,

Na samym początku w opcjach sortowania ustawiam Google Site na 1 aby dostać listę domen jakie siedzą dalej w indeksie Google:

Jak znaleźć wygasłe domeny i pozyskać z nich dodatkowy ruch?

Kolejny krok to wybrać domeny jak najbardziej tematyczne oraz takie o wysokich parametrach dla pozostałych dwóch czynników wymienionych wcześniej. Można się również pobawić wyżej wyszukiwarką aby jeszcze bardziej dopasować listę domen do naszych potrzeb. Poniżej zaznaczyłem według czego sortujemy domeny:

Teraz pewnie nasuwa się pytanie – dlaczego nie sortujemy po ruchu? Bo są to dane mające pewną granicę błędu ale polecam potestować to wtedy odpowiedź na to pytanie będzie jasna. Jak już mamy domeny które nas interesują to sprawdzamy jak się mają w Semstorm. Poniżej przykład jaką domenę złapałem:

Jak znaleźć wygasłe domeny i pozyskać z nich dodatkowy ruch?

Podsumowując

Powyższe rozwiązanie zostało opisane dość prostym i mało skomplikowanym sposobem. W ten sposób możemy chwycić domeny zarówno pod zaplecze jak i bezpośrednio przekazać ruch. Na pewno będzie miało to lepsze przełożenie na pozycję niż dopalanie czegoś co jest już spalone. W przypadku pytań bądź pomocy zapraszam do kontaktu.

pozycjonowanie stron katowice